We offer five different LifePonic Tower Garden Solutions to suit families of all sizes and budgets. Here's a quick guide to help you choose the right one for you:
1. Mini Tower Solution
Perfect for those who consume less than 16 ounces of greens per week or for RV campers and full-time van lifers. This compact solution provides fresh greens even when you're on the road or camping.
2. Single Tower Solution
Ideal for families who eat one large tub (16 ounces) of greens per week. This is a great starting point for those looking to eat more fresh greens without overcommitting.
3. Multiple Tower Solutions (2-4 Towers)
For families that eat more greens and want to grow extra for sharing or future needs. Many of our customers opt for larger solutions to ramp up production when needed, especially as fresh greens become more important for health.
Why Choose LifePonic Tower Gardens?
The taste and nutrition of fresh, homegrown greens are unmatched, and our customers often find themselves craving more! Plus, growing your own greens has significant health benefits. One customer even saw improvements in their digestive health after incorporating daily greens into their diet, as recommended by their doctor.
Flexible Growth Control
With LifePonic Towers, you can adjust the amount of water and light your plants receive, giving you control over how much greens you grow. Want more around the holidays? Just increase the water and light. Heading out of town? Reduce the light and water to conserve.
Looking Ahead
We’re developing an automated watering system and app that will offer even more control over your Tower’s growth in the future.
Still not sure which LifePonic Tower Garden Solution to choose? Check out our Frequently Asked Questions, or reach out to our Support Team for additional guidance.
The Surprising Low Cost of Growing LifePonic Greens
Good food is expensive, and finding a way to eat low cost greens year round has huge benefits for your health and your wallet. There are genius marketing experts out on the Internet with all sorts of misinformation. We aim to give you the whole truth and the data to support why growing your own hydroponic greens with LifePonic Towers is absolutely the lowest costs solution for providing you and your household with a 365 day per year supply of nutritious greens.
Before we look at costs, let’s look at the total yield of some side-by-side comparison to the number 1 tower Garden and growing in soil indoors.
LifePonic Towers: The highest yield of any hydroponic tower on the market. In side-by-side testing with Tower Gardens, the LifePonic towers produce as much as 1500% more mixed greens! In another side-by-side test with kale grown in soil, our LifePonic Tower produced a 2700% greater yield.
The question is, what is the true cost of gardening to produce leafy greens? Of all garden plants, leafy greens can provide the highest return on investment of all plants. Why? The can be harvested over and over while you wait all summer for your tomatoes or cucumbers to grow.
With the help of ChatGPT, we find that the cost per pound of leafy greens is
LifePonic Mixed Greens: ~ $1.92 – $2.50 / pound – 365 days per year with 100% nutrition
Whole Foods Mixed Greens: ~ $5.97 / pound – 365 days per year with 40% – 90% less nutrition
In-Ground: ~$0.50–$2 per pound – ~60 days per year with no greens for more than 300 days per year
Raised Bed: ~$1–$3 per pound – ~60 days per year with no greens for more than 300 days per year
If we look at consuming one large tub (16 oz or 1 pound) per week, the annual costs of having greens is:
LifePonic Mixed Greens: ~ $100 – 130 per year (comparing our greens gown with our premium lights and our standard lights)
Whole Foods Mixed Greens: ~ $263 / 44 weeks of purchases when the garden is not producing.
In-Ground for 8 weeks of harvest: ~$4–$16
Raised Bed for 8 weeks of harvest: ~$8–$24
Garden plus Whole Foods for 52 weeks: ~$267 – $287
The bottom line is that gardening and harvesting for 8 weeks and purchasing Whole Foods organic greens will cost you ~167 – 187% more for less than half the nutrition on average over the year. Plus, you don’t need to worry about hail, scorching sun, pests, and airborne contaminants in your garden, or food supply chain problems limiting the availability of store bought greens.
Here is my ChatGPT transcript for where I got the costs for gardening:
The cost to grow leafy greens in a ground-level garden vs a raised bed depends on several factors, including setup, soil, maintenance, and expected yield. Here’s a clear breakdown to help you compare the two:
⸻
1. In-Ground Garden
Startup Costs:
• Soil prep (compost, amendments): $20–$50 per 100 sq ft